ul. Zielona 19, 24-100 Puławy 81 820 05 01 rejestracja@pcdl.pl Poniedziałek – Piątek 06:30 - 22:00, Sobota 07:30 - 21:00
Facebook:
Rezonans magnetyczny Klinika Puławy

Czym jest rezonans magnetyczny

i jak należy się przygotować do badania.

Badanie przy użyciu Rezonansu Magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem, który pozwala na zobrazowanie wnętrza ludzkiego ciała i wykrywanie, jak i obserwację jednostek chorobowych.

Ta metoda diagnostyczna charakteryzuje się dużą czułością i swoistością, szczególnie w odniesieniu do badań z zakresu neuroradiologii (mózgowie, kręgosłup, nerwy obwodowe) oraz stawowych. Dzięki temu jest ona kluczowym elementem w doborze odpowiedniego leczenia.

Badanie rezonansem magnetycznym umożliwiły dokonania z zakresu fizyki i matematyki sięgające kilkuset lat wstecz. Pacjent, umieszczony w polu magnetycznym o wysokim natężeniu, poddawany jest działaniu fal o częstotliwości radiowej. Pozwala to generować sygnał, czyli informacje o położeniu tkanek wewnątrz naszego ciała, które po odpowiedniej obróbce mogą być transformowane na obrazy widoczne na ekranach.

Drodzy Pacjenci

Czujemy się w obowiązku poinformować o tym, że ze względu na specyfikę badań rezonansem magnetycznym podana przez nas planowana godzina rozpoczęcia badania może ulec zmianie. W badaniu tego typu, przygotowanie pacjenta oraz współpraca podczas badania ogrywają kluczową rolę. Każdy z pacjentów, którzy z wyżej wymienionych powodów narażeni są na dłuższe oczekiwanie może liczyć na poczęstunek wodą, kawą lub herbatą, jeśli nie ma przeciwwskazań przed mającym odbyć się badaniem

Co nas wyróżnia?

Pracujemy na urządzeniu Siemens MAGNETOM Altea o mocy 1,5 Tesli. Jest to wysokiej jakości aparat najnowszej generacji, który pozwala na realizowanie wyzwań, stawianych przez nawet najtrudniejsze do zbadania lokalizacje anatomiczne.

Umożliwia nam na zachowanie krótkich czasów badania przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu fizycznego i psychicznego pacjenta.

  • Doświadczony zespół
  • Nowoczesny aparat MR o polu 1,5 T
  • Szerokie okole magnesu z oświetleniem i nawiewem, zwiększające komfort pacjenta
  • Stół o nośności do 250 kg
  • Badanie komercyjne nie wymaga skierowania
  • Dogodny termin
  • Szeroki wachlarz badań, w tym badania dynamiczne oraz badania kości długich
  • Możliwość odebrania płyty bezpośrednio po badaniu
  • Możliwość badania pacjentów z klaustrofobią oraz otyłych
  • Dobra lokalizacja – centrum miasta
  • Dobry dojazd również dla osób niepełnosprawnych – Pracownia MR na parterze
  • Bezpłatny parking
  • Multimedia podczas badania (muzyka i video)

Przygotowanie do badania MR

W celu dopełnienia wszelkich formalności, prosimy o przybycie min. 20 minut przed wyznaczoną godziną badania.

Należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną i poprzednie badania obrazowe dotyczące okolicy badanej oraz informacje dotyczące zabiegów, podczas których zostały wszczepione protezy, implanty, stenty lub inne elementy.

Do badania prosimy o zakładanie garderoby, która nie zawiera żadnych elementów metalowych.

W przypadku badań z zastosowaniem środka kontrastowego należy zgłosić się na badania z aktualnym badaniem poziomu kreatyniny we krwi wykonanym nie później niż 14 dni przed zaplanowanym badaniem MR oraz powstrzymać się od spożywania pokarmów na min. 4 godziny przed badaniem.

 

W NASZEJ PLACÓWCE OFERUJEMY ODPŁATNE WYKONANIE BADANIA KREATYNINY NA MIEJSCU!

 

W przypadku badania MR okolicy jamy brzusznej, miednicy lub prostaty w przeddzień badania należy pozostawać na diecie lekkostrawnej. Wieczorem należy przyjąć 1 x 5 kapsułek symetykonu (np. Espumisan) oraz Nospa Forte 1x80mg. Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to należy pozostać na czczo oraz przyjąć 1 x 3 kapsułki symetykonu (np. Espumisan) oraz Nospa Forte 1x80mg.

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to należy pozostawać na diecie lekkostrawnej, 4 godzin przed planowanym wykonaniem badania należy pozostać na czczo. Rano należy przyjąć 1 x 3 kapsułki symetykonu (np. Espumisan) oraz Nospa Forte 1x80mg.

Osoby przyjmujące leki na stałe, w dniu badania proszone są o ich przyjęcie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Przed wejściem do pomieszczenia MR pacjenci zostaną poproszeni o pozostawienie wszelkich metalowych elementów – biżuterii, kluczy, telefonów, spinek, zegarka, paska, aparatu słuchowego lub innych przedmiotów metalowych.

W przypadku badania rezonansem głowy prosimy o niestosowanie makijażu i lakieru do włosów.

 

Na badanie należy zabrać:
1. Dokument potwierdzający tożsamość.
2. Wyniki poprzednich badań diagnostycznych (TK,MR,RTG,USG) dotyczących badanej części ciała, karty informacyjne z dotychczasowego leczenia.
3. W przypadku badań ze środkiem kontrastowym należy zabrać wynik aktualnego poziomu kreatyniny i współczynnika eGFR.
4. W przypadku występowania przeciwwskazań względnych do badania MR proszę zabrać dokumentację medyczną dotyczącą wszczepionych implantów, etc.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA MR

 

Względne:
1. Wszczepiona sztuczna zastawka serca, neurostymulator
2. Wszczepiona lub zewnętrzna pompa do podawania leku
3. Wszczepione klipsy naczyniowe, klipsy chirurgiczne, stenty w naczyniach wieńcowych, spirale lub filtry wewnątrznaczyniowe
4. Wszczepione implanty ortopedyczne
5. Karmienie piersią, wkładka domaciczna

 

Bezwzględne:
1. Posiadany rozrusznik serca bądź defibrylator niekompatybilny z MR
2. Wszczepiony implant ucha środkowego lub wewnętrznego niekompatybilny z MR
3. Opiłek lub odłamek znajdujący się w okolicy oczodołu, potwierdzony w badaniu RTG
4. Wszczepiony klips ferromagnetyczny w mózgowiu

 

Badanie z podaniem środka kontrastowego

i używane przez nas środki kontrastowe

 

Środki kontrastowe stosowane podczas wykonywania badań rezonansu magnetycznego, są dużo bezpieczniejsze od tych z tomografii – nie mają żadnego wpływu na tarczycę, są podawane w mniejszej ilości i bardzo łatwo wypłukują się z organizmu. Niemniej jednak, wskazane jest, aby pacjent przybył na badanie dobrze nawodniony i dużo pił przez kolejne 2 dni od czasu badania.

Do podania kontrastu wymagane jest oznaczenie w surowicy krwi kreatyniny lub eGFR, które pozwalają na ocenę wydolności nerek pacjenta. Pacjent musi być przynajmniej 4 godziny na czczo (pić można wyłącznie wodę niegazowaną).

Badanie MR z kontrastem pozwala na pogłębienie diagnostyki i różnicowanie pomiędzy różnymi zespołami chorobowymi. Jeśli badanie bez kontrastu jest niekonkluzywne, lekarz kierujący może zlecić ponowne wykonanie badania z podaniem kontrastu, aby upewnić się co do proponowanej diagnozy i leczenia.

Kobietom ciężarnym zaleca się odciągnięcie pokarmu przed badaniem z podaniem kontrastu, tak aby zaprzestać bezpośredniego karmienia piersią na 24 godziny po badaniu.

Pomiędzy badaniem CT z kontrastem, a badaniem MR z kontrastem powinien być zachowany odstęp min. 72h.